top of page

עוגת הדבש הזו תביא שלום למזרח התיכון - כנאפה מתוקה וטעימהאיך הכנאפה כבשה בסערה את הארץ שלנו! כמובן שהיא היתה כאן מזמן אבל לא כמו שהיא נראית בשנתיים האחרונות, שמתם לב לכך?

כנראה שיש לזה סיבה טובה מאוד- אנחנו משוגעים על כנאפה והיא תמיד מוזמנת להיות בתפריט הקינוח.

כשאני מכינה כנאפה עם האורחים בסדנאות אני רואה איך כולם קשובים לשלבי ההכנה ולפרטים הקטנים, ויש פרטים קטנים בכנאפה.

מאז שהתחלתי להעביר סדנאות באילניה שבגליל התחתון, אני נוסעת לבקר בחנות "ממתקי הווידי" בטורעאן, וכל ביקור שם אני לומדת משהו חדש על כנאפה, על קדאיף, בקלאווה וכל המרכיבים שלהם. כל חומר גלם ומאיפה הוא מגיע, כמה חמאה מזוקקת שמים בבקלאווה ואיזה סירופ שמים בכנאפה ואיזה בבקלאווה.

ועוד מלא מלא פרטים מענינים, ובכל הקשור לכנאפה אנסה לכתוב הכל כאן.

בסדנאות שלי אני מלמדת איך להכין גבינה ביתית שמעלה את הכנאפה לרמה אחרת, לצורך המתכון הזה אפשר לרכוש גבינה.מרכיבים למחבת אחת. כ-8-10 מנות

350 גרם שערות קדאיף

300 גרם גבינת ברינזה לא מלוחה או כל גבינה אחרת לא מלוחה שאתם אוהבים.

200 גרם חמאה מזוקקת (גהי)

חופן פיסטוק איכותי קצוץ


סירופ סוכר:

1 כוס מים

1 כוס סוכר

קליפת תפוז\לימון (אופציונלי)

2 כפות דבש (אופציונלי)


מסורת ופרקטיקה שבכנאפה-

החמאה שבכנאפה היא חמאה מזוקקת ממקור חלבי ויש לה ריח חזק ואופיני לכנאפה. המחיר שלה מאוד גבוה יחסית לחמאה ולכן ברוב הכנאפיות משלבים במתכון גם חמאה מזוקקת ממקור צמחי. לחמאה מזוקקת טמפרטורת התכה גבוהה יחסית ולכן היא נוחה להכנה של הכנאפה. ניתן להשתמש בחמאה רגילה או שמן קוקוס אך צריך מאוד להשגיח שהכנאפה לא תישרף.

שערות קדאיף עשויות מקמח, מים ומלח. זהו. אני קונה שערות קדאיף טריות בחנות ממתקים ערבית בטורען. יש חנויות שיסכימו למכור חומרי גלם. בערים הגדולות ניתן למצוא בשווקים- שוק לוינסקי (בורקס פנסו) לדוגמא. אפשר גם להשיג אותם בסופרים במקרר הקפואים. על מנת לא להפשיר את כל החבילה לשווא אפשר לשבור את השערות כשהן קפואות ולהחזיר את היתר למקפיא.

את הסירופ עד לא מזמן הכנתי גם עם מי ורדים אך בביקור האחרון שלי בחנות הממתקים בטורעאן למדתי שבעל הבית לא מוסיף מי ורדים לסירופ כי לטענתו זה נותן ריח של 'גבינה שישבה הרבה זמן במקרר'. מענין מאוד! יש הרבה נואנסים בהכנה של הכנאפה.

אפשר גם להוסיף קצת חמאה מזוקקת לסירופ (כן, עוד חמאה מזוקקת).

לבסוף, על פי המסורת מכינים כנאפה עם גבינה מקומית, בארץ מאוד מקובל להכין כנאפה מגבינת ברינזה אך למעשה אפשר להכין מכל גבינה שאוהבים. במתכון הנ"ל השתמשתי גם כן בגבינת ברינזה אך בסדנאות שלי אני מלמדת איך להכין גבינה בבית וזו גם הגבינה שאח"כ אנו מכינים איתה את הכנאפה.

וזה למעשה הסוד הגדול שבכנאפה - הטריות של הגבינה עושה את כל ההבדל כולו!!! ויעידו על כך כל משתתפי הסדנאות שלי. שמתוכם תמיד יש אחד שבדר"כ לא אוהב כנאפה, אך את הכנאפה שלי אוהבים:)הכנה-

משמנים מחבת בחמאה מזוקקת בכמות נכבדת מאוד כך שהיא תסתיר את תחתית המחבת.

מפזרים שערות קדאיף, ו"מפרקים" אותן שיהיו מפוזרות אחיד על המחבת. בצורה כזו שיסתירו את החמאה מתחת.


מפוררים גבינה בצורה אחידה על הקדאיף עד שהגבינה מכסה אותו ולא יותר.

מתחילים להבין את הקטע?

מפזרים עוד שכבה של שערות קדאיף מעל הגבינה ומהדקים את השוליים כך שהכנאפה תראה אחידה במראה.שכבה שניה של קדאיף על הגבינה והידוק של הקדאיף בשוליים ומעל.


מניחים על אש בינונית ולא עוזבים לרגע. הכנאפה צריכה להיות זהובה בצד התחתון שלה לפני שהופכים.

בזמן הזה מניחים את הסירופ על האש לרתיחה עדינה של 5 דקות, בסופן מוסיפים קליפות הדרים אם רוצים.

כשהכנאפה זהובה בצידה התחתון הופכים אותה כמו שניתן לראות בסרטון, מוסיפים עוד חמאה מזוקקת למחבת ומחזירים את הכנאפה לקבל צבע בצד השני.

מורידים לכלי הגשה, משקים את הכנאפה בסירופ כשהכנאפה חמה!! בוזקים פיסטוק ומגישים.

*אם רוצים להכין את הכנאפה מראש לשעה יותר מאוחרת, מכינים כפי שמתואר ולא שמים על האש. מכסים בנילון נצמד או צלחת, מכניסים למקרר. מוציאים עשעה לפני שרוצים לשים על האש כדי שהכנאפה תגיע לטמפרטורת חדר. ממשיכים באפייה לפי ההוראות.

תהנו!

באהבה הגרComments


bottom of page